Ana Sayfa SEO SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Yazar

Yayınlanma Tarihi

Kategori

SEO Uzmanı olmak istiyor ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sizler için yazdığım 8 adımda SEO Uzmanı Nasıl Olunur yazısında yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Gerçekten SEO Uzmanı ile Ne Demek İsteniyor?

Uzman terimi kişiden kişiye göre değişir. Beni bir SEO Uzmanı olarak görebilirsiniz ancak Rand Fishkin gibi bu alanda daha fazla bilgi ve deneyime sahip olan beni asla SEO Uzmanı olarak görmezlerdir.

SEO hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, her zaman daha fazlasını bilen birileri elbetteki olacaktır. Bu nedenle, amacınız SEO Uzmanı olmaktan ziyade SEO hakkında her zaman daha fazla bilgi edinmek, araştırma yapmak, yenilikleri, güncellemeleri takip etmek olmalıdır. İşte başlıyoruz!

8 Adımda SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Giriş düzey SEO bilgisinden profesyonel SEO bilgisine ilerleyebilmek için çok basit bir süreç var aslında. Bu da en özet haliyle 8 adımda oluşuyor. Bunlar;

 1. Arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmek,
 2. 3 temel sıralama faktörünü bilmek,
 3. 4 ana SEO konusunda bilgili olmak,
 4. Bir web sitesi açmak,
 5. Sitede niş konuyu ele almak,
 6. Görevler oluşturmak ve yetkilendirmelerde bulunmak,
 7. Öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmamak,
 8. Sabırlı olmak.

1. Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığı Hakkında Bilgi Edinmek

Google dizini, internet ortamını taramak için geliştirilmiştir. Bu sebeple Google dizini içinde milyonlarda sayfa bulunur. Google’da herhangi bir arama gerçekleştirdiğiniz zaman karşınıza eşleşen tüm sayfalar belirir.

Konuyla ilgili milyonlarca ilgili sonuç olduğundan Google’ın algoritması bunu yüzlerce farklı faktöre sıralar. Kimsenin bu faktörlerin ne olduğu ya da önceliklerin hangisi olduğu konusunda fikri yok. Ancak bazıları hakkında fikir sahibiyiz.

NOT: SEO sadece organik sonuçları etkiler. Ücretli reklamları etkilemez.

2. 3 Temel Sıralama Faktörünü Bilmek

Pek çok kişi aslında o kadarda önemli olmayan sıralama faktörleri için çeşitli optimizasyonlar gerçekleştiriyorlar. Sayfa hızı ya da etiketlere çok fazla takılmadan önce 3 temel faktör üzerinde durup düşünmelisiniz.

Bunlardan alaka düzeyi, otorite ve kullanıcılara sağladığı faydadır.

 • Alaka Düzeyi

Alaka düzeyi, Google arama sonuçlarında aratılan sorgu ile eşleşmedir. Bir kullanıcı Google’a “SEO Uzmanı Nasıl Olunur” yazıp arattığında, Google size Facebook Reklamları hakkında sayfaları listelemeyecektir. Çünkü bu arama sonucu SEO Uzmanı Nasıl Olunur konusunu merak eden için alakasızdır.

Ancak alaka düzeyi bundan daha derine iner. Sayfanız kullanıcıların merak ettikleri içerik türüyle de eşleşmesi gerekir. “SEO Uzmanı Nasıl Olunur” diye sorgulama yapan kişi bilgi ister. SEO Uzmanı iş başvurusu yapmak istemez. Bu nedenle Google’ın ilgili arama sonucundaki ilk sayfası iş başvurusu formuyla ilgili değil ilgili blog yazılarından ibaret olacaktır.

 • Otorite

İnternet sitesinin otoritesi büyük oranda siteye verilen linklerle ilgilidir. Eğer bir internet sitesinde link verilmişse Google o sitenin güvenilir olduğunu düşünür. Ancak bu noktada düşük kalitede linklerden uzak durmalısınız. Olabildiğinde yüksek kaliteli linkleri almaya bakmalısınız. Kaliteli linklerin 2 önemli özelliği bulunur. Bunlar; alaka düzeyi ve otoritedir.

Alaka düzeyi, link veren sitenin link verdiği siteyle benzer konuları ele almasıdır. Örneğin; SEO alanında bilgilendirme yapan bir site sağlık sitesinden backlink almamalıdır. Fakat sayfa düzeyinde alaka düzeyinin de önemli olduğunu atlamamalısınız.

 • Fayda

Google’ın amacı her zaman ilk sayfada en iyi sonuçları, ilk sırada ise en iyi sonucu göstermektir. Bu nedenle içeriğiniz kullanıcılar için faydalı olmalıdır. Fakat kalite ve fayda sağlayan şey yapılan arama sorgusuyla ilgilidir. Örneğin; borsa ile ilgili internet sitesi olduğunu düşünün. Anlık değişimler masaüstünde çok iyi durumda. Ancak mobilde ortamda kullanılabilir durumda değil. Bu durumda internet siteniz mobil kullanıcılar için faydalı değildir.

3. 4 Ana SEO Konusunda Bilgili Olmak

SEO’yu birçok parçadan oluşan bir puzzle gibi düşünebilirsiniz. Puzzle parçalarının birbirine uyumlarını anlamak dijital pazarlama sektöründe bulunanalar için temel bilgilerdir. Bu 4 ana temel konular ise şunlardır;

 1. Anahtar kelime araştırması,
 2. Site içi SEO,
 3. Bağlantı oluşturma,
 4. Teknik SEO.

Şimdi bunların ne anlama geldiğini ele alalım.

 • Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların Google, Yandex ve benzeri gibi arama motorlarında sorgulattıkları alakalı kelimeleri ya da kelime gruplarını bulmayı içerir. Genel olarak hedeflemeniz gereken anahtar kelimelerse şunlar olmalıdır;

 1. Trafik potansiyeli yüksek olan (Organik sıralama elde etmek için)
 2. İşletme değeri olan (Potansiyel kullanıcıları kazanmak için),
 3. Rekabeti düşük olan.

Bu anahtar kelimeleri bulmak içinse ücretsiz ve ücretli anahtar kelime analizler gerçekleştiren araçları kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak Google Anahtar Kelime Planlayıcısını, ücretlilerden Ahrefs ve Semrush’ı tavsiye ederim.

NOT: Her anahtar kelime ya da kelime grubu için önemli ölçütler bulunuyor. Bunlar; aranma hacmi, anahtar kelimenin zorluğu ve aldığı tıklama oranı. Aranma hacmi, her ay o kelime ya da kelime grubunu arama sorgularına yazan kişilerin ortalama sayısıdır. Anahtar kelimenin zorluğu, Google’ın ilk sayfasında çıkmak için zorluk seviyesidir. Tıklama oranı ise, her ay o anahtar kelime ya da kelime grubunun arama sonuçlarında tıklanma oranıdır.

 • Site İçi SEO

Site için SEO, Google arama sonuçlarındaki sıralamaları daha iyi konuma getirmek ve arama motorlarında daha fazla organik sonuçlar elde etmek için internet sitesinde optimizasyon yapmaktır. Peki neler yapabilirsiniz? Örneğin;

 1. Kelimenin aranma amacına göre optimizasyon,
 2. Başlık etiketlerinizde anahtar kelimeleri başa, ortaya, sona eklemek ya da komple çıkarmak,
 3. Daha etkileyici meta açıklamaları yazmak,
 4. Resimlerin alt metinlerine açıklamalar yazmak,
 5. Sıralama elde etmek istediğiniz sayfalarınız için linkler elde etmek.
 • Bağlantı Oluşturma

Başka sitelerden bağlantılar elde etme backlink alma işlemidir. Backlink almak Google aramalarında sıralamaları iyileştirir ve bunun sonucunda organik trafiğinizde artışlar olur. Aynı zamanda backlink aldığınız site size trafik yönlendirmesi sağlayabilir.

 • Teknik SEO

Teknik SEO, içeriklerinizin arama motorları tarafından daha iyi taranabilmesi ve dizine eklenebilmesi için gereklidir. Bunun için neler yapabilirsiniz? Örneğin;

 1. Sayfa hızınızı artırabilirsiniz,
 2. Bozuk linkleri yok edebilirsiniz,
 3. Tekrarlayan içeriklere önlem almak için canonical etiketlerini kullanabilirsiniz,
 4. Çok dilli içeriklere hreflang etiketini ekleyebilirsiniz,
 5. Daha içerik taralamaları için robot.txt dosyalarını optimize edebilirsiniz,
 6. Zayıf içeriklerinizi dizinden çıkarabilirsiniz.

4. Bir Web Sitesi Açmak

Bir cheesecake hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, malzemeleri alıp, denemedikçe hiçbir zaman tam kıvamında bir cheesecake yapamayacaksınız. Bu SEO içinde aynıdır. Teoriyi bilmek tek başına yeterli değildir. Artık harekete geçme zamanı! Bunun içinde işe kendi sitenizden başlamalısınız. Kendi projenize başlamak için ise yapmanız gereken 4 şey mevcut. Bunlar;

 1. Merak ettiğiniz bir konu bulun,
 2. Konuyla ilgili alan adı alın,
 3. Temel yapıda site oluşturun,
 4. İçerik yazmaya başlayın.

Bu noktadan sonraysa içeriklerinizi optimize ederek, linkler alarak, sitenizi teknik kapsamda SEO olarak iyi olduğundan emin olana kadar bildiklerinizi pratiğe dökün. Emin olun, hiçbir şey size SEO hakkında bunu yapmaktan daha fazlasını öğretemeyecek.

Ancak şunun da farkında varın. Bu iş zaman alır. İçerik yazmak ise daha da zaman alır. Bu nedenle bütçenizde müsaitse dış kaynaklardan destek alabilirsiniz.

5. Niş Konuyu Ele Almak

Her şeyde iyi olamazsınız. Eğer her şeyde iyi olmaya çalışırsanız başarısız olursunuz. Bu nedenle kendinize alanlar belirleyin. Belirlediğiniz alanlarsa az da olsa fikir sahibi olduğunuz alanlar olmalıdır.

SEO geniş bir alandır. Hem linkleri oluşturma hem içerik yazma hem de teknik konuda vaktiniz olmayacak. Emin olun, hepsinin kesişim noktası yok denecek kadar azdır. Bu yeteneği geliştirmek diğerinin gelişmesi anlamına da gelmeyecektir. Mükemmel bir SEO Uzmanı olmak, mükemmel bir siteye sahip olmak için bilinmesi gerekenler vardır. Bunlar;

 1. Site içi ve dışı SEO,
 2. Teknik SEO,
 3. Anahtar kelime/kelime gruplarının araştırması,
 4. Schema biçimlendirmesi,
 5. Başlık etiketleri,
 6. Atıflar,
 7. Bağlantıların oluşturulması,
 8. Site hızı,
 9. Tarama bütçesi optimizasyonu,
 10. İçerik boşlukların analizleri,
 11. Daha iyi performans için SEO’ya fayda sağlayacak diğer kanallar,
 12. Negatif SEO çalışmaları.

Bunların hiçbiri atlanmamalıdır.

Bir konu belirleyip, o konuda sektörün en iyisi olmaya çalışın. E-Ticaret için SEO çalışmaları gerçekleştirmek arasında teknoloji sektöründe SEO çalışmaları yapmak arasında pek çok fark bulunur.

Bir iş kolunda SEO Uzmanı olmak, yeteneklerinizi ve müşteri tekliflerinizi hassaslaştırma konusunda önemlidir. Aynı zamanda bu daha kazançlı olmanız içinde yöntemdir. Örneğin; Amerika’da bir ajans sadece yaralanma hukuku firmaları için SEO çalışmaları gerçekleştiriyor ve bu işten aylık 275.000 dolar kazanıyor. İşin ilginç kısmı ise bunu sadece 15 çalışan ile yapıyor.

İşin özeti şu: Tüm iş kolları için SEO hizmeti sunarak karlı kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak niş bir konuya odaklandığınızda daha fazla kazanabilirsiniz.

6. Görevler Oluşturmak ve Yetkilendirmelerde Bulunmak

SEO alanında bilginiz arttıkça aslında bunu tek başınıza yapmak için yeterli zamanınızın olmadığını fark edeceksiniz. Zamanınız olsa bile hepsiyle tek başınıza uğraşmak çok da verimli olmayacaktır. SEO çalışmalarında görev dağılımları yapmak, görev dağılımlarını doğru kişilere yapmak hem zamanınızın kalmasına hem de yaptığınız işin daha verimli olmasına olanak sağlar. SEO çalışmalarında kendinize uzmanlık alanı belirlemelisiniz.

Örneğin; SEO Uzmanlığında alanınız anahtar kelime araştırması yapmak ve sıralama elde etmek için içerik yazmak ise zamanınızı buna ayırmalısınız. Link oluşturma, teknik SEO gibi görevlerin yerine getirilmesi için yetkilendirmeler yapmalısınız.

Hem zamandan kazanmak hem de daha verimli işler ortaya koymak daha fazla müşteri ve daha fazla kazanç elde etmenize olanak sağlar.

7. Öğrenmeyi Hiçbir Zaman Bırakmamak

SEO, değişir. Sadece 2018 yılında Google’ın toplamda 3.200’den fazla algoritma güncellemesi gerçekleştirdiğini biliyor muydunuz?

Bu güncellemek için kullanıcılar için samanlıkta iğne kadar küçük olsa da SEO Uzmanı için önemlidir. Ancak şunu da unutmamalısınız; Google’ın yaptığı her güncelleme ile başaçıkamazsınız. Bunun yerine temel SEO faktörlerine odaklanmanızda fayda var. Örneğin; Google algoritma değişikliklerini takip etmekten ziyade Google’ın o algoritma değişiklikleri ile ne yapmaya çalıştığına odaklanmanız daha faydalı olacaktır. Bunun sonucunda kullanıcılara her zaman daha faydalı, daha alaka düzeyi yüksek ve iyi içerikler sunmaya devam edeceksiniz.

Peki Google gelişmelerini nasıl takip edebilirsiniz? İşte bu şekilde;

 • SEO ile ilgili videolar izleyebilir, podcastlar dinleyebilirsiniz,
 • SEO ile ilgili Türkçe ve yabancı kaynakları okuyabilirsiniz,
 • SEO Uzmanlarını sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz,
 • SEO ile ilgili yapılan etkinliklere katılabilirsiniz,
 • SEO Uzmanları ile tanışabilir, fikir alışverişlerinde bulunabilirsiniz.

Bunlardan size en çok hitap edenleri seçebilir, hemen işe koyulabilirsiniz. Ancak hepsini uygulamaktan da kaçınmalısınız. Bu noktada Pareto prensibini (80/20 Kuralı) unutmamalısınız. Yani vaktinizin %80’ini her zaman yeni bir şey yaparak geçirin. Ancak geriye kalan %20’lik vakitte yeni bir şeyler öğrenin.

8. Sabırlı Olmak

10.000 saat kuralını duydunuz mu? Sadece bu sektör için değil, hayatımızdaki her yeni bir şeyin tam anlamıyla öğrenilmesi için 10.000 saat pratik yapmalısınız. Peki daha az zamanda öğrenemez misiniz? Muhtemelen öğrenebilirsiniz. Ancak asıl önemli olan şudur: SEO Uzmanı olmak bir gecelik iş değildir. Yani içeriğiniz birkaç haftada ilk sayfada olmazsa üzülmeyin.

Önceki İçerikGoogle 200 Sıralama Faktörü
Sonraki İçerikSEO Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Pınar Çürük

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum imperdiet massa at dignissim gravida. Vivamus vestibulum odio eget eros accumsan, ut dignissim sapien gravida. Vivamus eu sem vitae dui.

Benzer İçerikler

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması konusuna giriş yapmadan önce bunun nasıl yapıldığından önce bunun ne anlama geldiğini belirtmek istiyorum. Anahtar Kelime Araştırması Nedir? Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların arama...

SEO Nedir?

İlk yazılarımdan biri SEO Nedir sorusuna cevap vermekle başlamak olsun istedim. SEO (Search Enginee Oprimisation), Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur.  Google, Bing, Yandex ve...

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı olmak istiyor ancak nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sizler için yazdığım 8 adımda SEO Uzmanı Nasıl Olunur yazısında yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Gerçekten SEO...

Google 200 Sıralama Faktörü

Google’ın algoritmalarında 200’den fazla sıralama faktörü kullandığını biliyor olabilirsiniz. Peki bunların ne olduğunu ne kadar doğru uyguladığınızı biliyor musunuz? Aşağıda Google sıralama faktörleri ve...

Son Yorumlar